18. ročník M KREO Žilinského Triatlonu

13. – 14. augusta 2016 sa uskutoční tradične v lokalite Vodného diela Žilina v poradí už 18. ročník M KREO Žilinského Triatlonu. „Bolesť prebolí, hrdosť zostane“. Tento slogan asi najlepšie vystihuje to, o čom triatlon je. Vyznávači aj fanúšikovia, všetci triatlonoví nadšenci majú možnosť absolvovať v krásnom prostredí žilinského Vodného diela atraktívne triatlonové preteky určené ako pre výkonnostných športovcov, ktorí denne v bazéne, na bicykli, alebo na bežeckých tratiach absolvujú desiatky kilometrov, tak aj pre širokú verejnosť túžiacu predovšetkým prekonať samých seba.

Organizátor podujatia Klub plaveckých športov neres Žilina vychádza z dlhoročných skúseností a pripravil spolu s svojimi partnermi podujatie s kvalitnou organizáciou, dobre zabezpečenými traťami, vybaveným zázemím a s príjemnou športovou atmosférou.

V tomto roku budeme svedkami súboja o slovenské majstrovské tituly v krátkom triatlone a kros triatlone v kategórii mužov a žien. Samozrejme sa bude súťažiť aj o body do Slovenského pohára v triatlone a kross triatlone vo všetkých vekových kategóriách.

Po dvoch rokoch sa preteky z programových dôvodov vracajú opäť k dvojdňovým pretekom. Usporiadateľa k tomu vedie nutnosť zorganizovať samostatné preteky žien v krátkom triatlone a v takom prípade časovo nie je možné kvalitne zvládnuť všetky preteky v jednom dni. V sobotu sa preto uskutočnia preteky v klasickom šprint triatlone a krátkom triatlone. Novinkou v programe sú nedeľné preteky v triatlonovom super šprinte určené predovšetkým úplným začiatočníkom v tomto športe, resp. tým, ktorí zatiaľ len hľadajú odvahu vyskúšať si svoje schopnosti v triatlone. Víkendový program uzatvoria v nedeľu na obed preteky v kros triatlone.

Registrácia bola spustená a je možná online, alebo osobne v kancelárii Klubu plaveckých športov Nereus Žilina na I. poschodí Mestskej krytej plavárne v Žiline.

Pre všetky motorové vozidlá bude vyhradené parkovanie bezprostredne pod hrádzou vodného diela a na príjazdových komunikáciách. Organizátori prosia, aby všetci rešpektovali pokyny usporiadateľov.

Viac informácií o pripravovanom podujatí nájdete na webovej stránke pretekov www.zilinskytriatlon.nereus.sk


To najlepšie v programe divadelného festivalu Kiosk

Prehliadka nového slovenského divadla a tanca Kiosk sa koná v Žiline už po deviatykrát. Tento rok sa uskutoční v termíne 28. – 31. júla v kultúrnom centre Stanica a ďalších priestoroch v meste. Z množstva predstavení v programe pre vás organizátori vybrali tie, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Vo štvrtok to bude zoskupenie Med a prach s predstavením Krása a hnus. „Jedno z najoriginál­nejších divadiel, ktoré na Slovensku vzniklo za posledný rok. Predstavenie je postavené na spojení hudby, divadla a výtvarného umenia. Pri jeho uvádzaní sa v každom meste hľadajú osobité priestory, ktoré dotvárajú celkové vyznenie diela. V Žiline to bude Nová synagóga,“ vyslovil Martin Krištof, jeden z dramaturgov prehliadky.

Podľa ďalšej z organizátoriek, Martiny Filinovej, je lákadlom festivalu sólo Martiny Hajdyly Lacovej s názvom L / One of the Seven, ktoré diváci uvidia v piatok. „Predstavenie o hriechu, v tomto prípade hlavne o žiadostivosti, je silnou osobnou výpoveďou autorky, zakladateľky súboru ME-SA v Prahe a držiteľky ocenenia Tanečnica roka 2015 udeľovaného na festivale Česká taneční platforma. Choreografom je Slovák, Andrej Petrovič, ktorý takmer desať rokov pôsobil v zahraničí, predovšetkým ako tanečník a asistent choreografa v slávnej Akram Khan Company,“ popisuje Filinová.

Sobotný program začne doobedným detským predstavením Divočiny zoskupenia Odivo. „Výtvarne prepracované, skutočne veselé predstavenie, ktoré zmenilo môj pohľad na divadlo pre deti. Je o čírej radosti,“ pozýva Martin Krištof. S deťmi sa tiež môžete zapojiť do workshopu linorytu a výroby bábkového divadla, prípadne využiť babysitting počas predstavení.

V sobotu podvečer bude mať premiéru detsko-dospelácky kolektív, ktorého časť sa pred dvoma rokmi podieľala na vzniku úspešnej súčasnej opery 2´16´´ a pol: Vesmírna odysea. Pre Barboru Uríkovú z organizačného tímu je teda tip pre žilinského diváka jasný: „Tentokrát sa deti zo Žiliny a okolia, pod vedením hudobníkov Jiřího Suchánka, Mira Tótha a antropologičky Ivany Rumanovej, pustili do témy jazyka. Využívajú pritom nové technológie, vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje a hluk tam, kde jazyk zlyháva.“

Hlavným hosťom sobotného programu je zoskupenie Anton Lachky Company, ktoré odohrá slovenskú premiéru predstavenia Side Effects (Vedľajšie účinky). Surreálne a trochu komické predstavenie odohrávajúce sa v mysli blúzniacej ženy. Diváci uvidia výsledok práce tímu umelcov z celej Európy, ktorí sa stretli v Belgicku pod vedením slovenského rodáka Antona Lachkého.

Okrem toho na festivalových návštevníkov čakajú diskusné fóra, workshopy, výlet do Zrakovej pyramídy v Súľove, projekcie, prednášky, happeningy vo verejnom priestore a množstvo originálnych predstavení.

Kiosk patrí medzi najdôležitejšie domáce prehliadky nezávislého divadla a tanca, o čom svedčia viac než štyri desiatky akreditovaných novinárov, dramaturgov a kultúrnych manažérov zo Slovenska i okolitých krajín. Podrobné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kioskfestival.sk. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Partneri festivalu sú Fond na podporu umenia, Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky a Mesto Žilina.

Barbora Uríková
dramaturgička festivalu

barbora@stanica.sk
0902 152 109


Nenechajte si ujsť tieto podujatia Žilinského kultúrneho leta

Žilinské kultúrne leto odštartovalo Medzinárodným festivalom animácie – Fest Anča, Mariánskym letom a Hudobnou stredou. Najbližšie sú pripravené tieto podujatia: Večer swingu a swing workshop – Swing Wings, ďalej premietanie filmov v rámci Bažant Kinematografu na Mariánskom námestí a Brazílsky týždeň v eXtreme parku na Vodnom diele Žilina.

sobota 9. júla
VEČER SWINGU (DJ DayD, Zvolenský bigband, DJ Caterpilar ) + SWING WORKSHOP-SWING WINGS
Mariánske leto
17.00 hod. | Mariánske námestie

nedeľa 10. júla
Eva Nová (Drama, Slovensko / Česko, 2015, 106 min)
Bažant Kinematograf
21.30 hod. | Mariánske námestie

pondelok 11. júla
Wilsonov (Komedie / Krimi, Česko / Slovensko, 2015, 115 min)
Bažant Kinematograf
21.30 hod. | Mariánske námestie

11. júl – 17. júl
BRAZÍLSKY TÝŽDEŇ
eXtreme park Vodné dielo Žilina

utorok 12. júla
Kobry a užovky (Drama / Komedie, Česko, 2015, 111 min)
Bažant Kinematograf
21.30 hod. | Mariánske námestie

streda 13. júla
DH Brodňanka
Hudobná streda
16.30 hod. | Sad SNP, Altánok

streda 13. júla
Stratení v Mníchove (Komedie / Drama / Psychologický, Česko, 2015, 105 min)
Bažant Kinematograf
21.30 hod. | Mariánske námestie

štvrtok 14. júla
Pelíšky (Komedie / Drama, Česko, 1999, 116 min)
Bažant Kinematograf
21.30 hod. | Mariánske námestie

piatok 15. júla
SAMBA BASS
19.00 hod. – 04.00 hod. | eXtreme park Vodné dielo Žilina

sobota 16. júla
BRAZÍLSKY VEČER (DJ DayD, MiraMundo, DJ ŠANIEL)
Mariánske leto
19.00 hod. | Mariánske námestie

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Slávni režiséri predstavia na Fest Anči svoje najlepšie filmy

ŽILINA SLOVAKIA. Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Veď nie náhodou o nich minulý rok natočil krátky dokument Quay holywoodsky režisér Christopher Nolan. Následne v kinách uviedli 70-minútovú projekciu krátkych filmov z produkcie bratov Quayovcov aj s Nolanovým dokumentom pod názvom The Quay Brothers in 35 mm. Ojedinelý kreatívny tandem príde na Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorý sa koná 29. júna – 3. júla na Slovensku v meste Žilina.

V umeleckom svete je niekoľko súrodeneckých dvojíc. Ani jedna však nie je taká nevšedná, ako dvojičky Stephen a Timothy Quay. Rodáci z Pensylvánie, žijúci v Londýne, nachádzajú vo svojej tvorbe inšpiráciu predovšetkým v Strednej Európe, napríklad v dielach Franza Kafku alebo poľského spisovateľa Bruna Schulza. Najväčším idolom je pre nich Jan Švankmajer, ktorému venovali snímku The Cabinet of Jan Švankmajer (1984). „Rukopis bratov Quayovcov je nezameniteľný a je jedno, či ide o ich vlastné diela alebo o práce vytvorené na zákazku, akou bola napríklad sekvencia vo filme Frida, kde namiesto lekárov vystupujú štylizovaní kostlivci,“ hovorí programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo. „Na Fest Anči z ich intuitívnej intímnej produkcie premietne napríklad filmy Street of Crocodiles, Maska, In Absentia a mnohé iné.“

Ďalším fascinujúcim tvorcom na Fest Anči bude Steven Woloshen, ktorý animuje filmy priamo na filmový pás. Preto je skutočným zážitkom vidieť ho priamo v pracovnom procese. Túto príležitosť budú mať aj všetci návštevníci Fest Anče, ba dokonca si budú môcť vyskúša animovanie priamo na filmový pás počas workshopu Scratchatopia. Steven Woloshen prezradí viac o technike bezkamerovej animácie aj na svojom masterclasse.

Špecialitou deviateho ročníka bude Balkánsky fokus. „Premietneme najnovšie filmy, ale aj snímky, aké zarezonovali v historickom kontexte animovanej tvorby jednotlivých krajín Balkánu,“ prezradil Maroš Brojo. „Tvorcov animovaných filmov určite poteší osobná účasť Vanje Andrijevic zo v súčasnosti najúspešnejšieho chorvátskeho štúdia Bonobostudio, ktorá samozrejme prinesie so sebou aj ich filmy.“ Cieľom Fest Anče je predstaviť slovenskému publiku tie najlepšie diela z dielne srbských, slovinských, chorvátskych a gréckych tvorcov. Ako sľubuje programový riaditeľ: „Na chvíľu sa diváci ocitnú aj v medziplanetárnom priestore v roku 3084 vďaka prvej rumunskej celovečernej sci-fi snímke Delta Space Mission režisérov Mircea Toiu a Călina Cazana.“

Okrem súťažných sekcií, ktoré divákom predstavia čerstvú animovanú tvorbu z celého sveta, sa môžete tešiť aj na viaceré výnimočné snímky v tematických sekciách, ako sú napríklad Svetová panoráma, Entity, Web(seriály) atď. Diváci na Fest Anči majú veľmi radi Polnočné projekcie, pretože v nich vidia tie najbizarnejšie, hororové a neplnoletému divákovi neprístupné filmy. Organizátori festivalu veľmi dobre vedia, že vybrať spomedzi všetkých ľudí na planéte tých najabsurdnejších je dosť náročná vec. No vybrať také čosi zo všetkých prihlásených filmov je práve naopak veľmi vďačná práca. A tak vznikla programová sekcia Anička v krajine zázrakov. Okrem toho v nočných hodinách Fest Anča premietne Extrémne krátku sekciu extrémne krátky filmov, Súčasnú abstraktnú animáciu a filmy pre naozaj náročného diváka v sekcii Anča v Mordore. Súčasťou polnočných projekcií budú aj filmy a animované gifká Cyriaka Harrisa. Jeho diela spoznáte už po niekoľkých sekundách. Témy kradne z každodenného života, populárnej kultúry, pavilónu múzea s vypchatými zvieratami a zasadzuje ich do nových situácií a kontextov, ktoré väčšinou končia ako fraktálovitá štruktúra, absurdná a desivá zároveň.

Festival ani tento rok nezabúda na najmladších divákov. Tých okrem možnosti hlasovať o najlepšom filme v Medzinárodnej súťaži detských filmov, vzácnych archívnych večerníčkov či celovečerných animovaných rozprávok čaká napríklad workshop, na ktorom si zo škatuľky od zápaliek alebo cukríkov či z malinovkovej plechovky budú môcť vyrobiť pinhole fotoaparát a vytvoriť si fotografie na čiernobiely svetlocitlivý papier. Jedným z partnerov Fest Anče je aj Telka v meste, ktorá odvysiela celovečerné rodinné rozprávky na Hlinkovom námestí v Žiline.

Tých, čo majú radi počítačové hry, určite poteší, že sa v jedinečných priestoroch Novej synagógy bude aj tento rok konať podujatie Fest Anča Game Days. Prídu napríklad tvorcovia série Serious Sam a aktuálne vysoko hodnotenej puzzle hry Talos Principle, vývojári z Amanita Design s ich najnovšou adventúrou Samorost 3 alebo zástupcovia veľkého animačného štúdia Platige Image. Okrem toho si budete môcť vyskúšať najväčšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, napríklad headsety Oculus Rift a HTC Vive.

Špecifikom Fest Anče je jej multižánrovosť a ambícia prenikať za múry samotných miest konania. Každý rok umelci spoločne vytvárajú na stenu podchodu veľkoplošnú maľbu v štýle street artu, komiksu či kresleného vtipu. Každoročným lákadlom Fest Anče je výrazný hudobný program, ktorého súčasťou je aj živá hudba k filmom. Tentoraz bude Jonatán Pastirčák hudobne sprevádzať Allegro non Troppo. 9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa bude konať v priestoroch kultúrneho centra Stranice Žilina-Záriečie, v podmanivých priestoroch Bábkového divadla, Novej Synagógy, v Mestskom divadle a vďaka Telke v meste aj na Hlinkovom námestí. Program festivalu si môžete pozrieť na www.festanca.sk.