Žilina bude hostiť jazzových hudobníkov z celého sveta

Žilina International Jazz Contest je jedinečná medzinárodná džezová súťaž, ktorá priláka do Žiliny mladých hudobníkov z celého sveta. Finále druhého ročníka súťaže sa uskutoční v dňoch 27. a 28. septembra 2016 v sále žilinského konzervatória, kde sa predstavia jej 4 finalisti.

Príďte si vypočuť džez v podaní tých najlepších kapiel, a to Aga Derlak Trio a Adam Jarzmik Quintet z Poľska, Floris Kappeyne Trio z Holandska a Zoltán Rugovics Trio, ktoré spája hudobníkov z Maďarska, Rakúska a Ukrajiny. Počas sprievodného programu súťaže bude prebiehať aj saxofónový workshop s Thorstenom Skringerom (DE), na ktorý je vstup pre všetkých záujemcov voľný.

Výherca súťaže, ktorého meno sa dozvieme večer 28. 9. 2016, získa okrem štedrej finančnej odmeny – 2 000 eur aj možnosť vystúpiť na Bratislavských Jazzových Dňoch v Žiline, ktoré sa budú konať 21. a 22. októbra 2016 v Mestskom divadle Žilina. Hodnotiť bude odborná porota v zložení: Tomáš Baroš – kontrabas (CZ), Lukáš Oravec – trúbka (SK), Marián Ševčík – bicie (SK), Milan Vendrinský – riaditeľ Bratislavských Jazzových Dní v Žiline a popredný džezový klavirista Danny Grissett, ktorý pochádza z Los Angales a spolupracuje s hudobníkmi ako Benny Golson, Russell Malone či Steve Wilson.

Súťaž je otvorená pre mladé kapely a zoskupenia zo všetkých krajín. Tento rok sa do nej zapojilo 14 kapiel z 8 krajín. Džez nie je už len výsadou čisto inštrumentálnych kapiel, ale aj vokálnych zoskupení. Je toho dôkazom aj vokálne zoskupenie The Quintessence z Gruzínska. Žiaľ, do finále sa neprebojovali, počas 1. kola sa umiestnili na 5. mieste.