Zdravie, krása a vitalita, navštívte Žilinské dni zdravia

Mottom 10. ročníka Žilinských dní zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa uskutoční v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku vo štvrtok 12. a v piatok 13. septembra. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Mesto Žilina všetkých srdečne pozýva vyskúšať si nové techniky, metódy a prístupy pre zlepšenie svojho zdravia. Do pozornosti vám dávame najmä vyšetrenie nôh na chronické žilové ochorenia (kŕčové žily). Hlavným partnerom podujatia je Kia Motors Slovakia.

Program Žilinských dní zdravia
Každoročne je súčasťou programu bezplatné zdravotné vyšetrenie – občania si môžu nechať zmerať ukazovatele zdravotného stavu, ako je napr. krvný tlak, cholesterol, očný tlak, hustota kostí, hladina cukru v krvi a tiež analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. V oblasti fyzioterapie sa návštevníci môžu dozvedieť viac o bolestiach chrbta, absolvovať masáže, liečbu akupunktúrou a vyšetrenia nôh na chronické žilové ochorenia. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o zdravú výživu, je pripravené poradenstvo, výpočet BMI, degustácia ovocno-zeleninových štiav, informácie o čajoch, hubách a liečivkách a včelích produktoch. Dievčatá a dámy môžu využiť analýzu pleti, nechať sa nalíčiť profesionálnymi vizážistkami a zároveň získajú vedomosti o prevencii ženských chorôb. Prostredníctvom neziskovej organizácie Zmysel života sa uskutoční prezentácia canisterapie, ktorá okrem iného pomáha handicapovaným ľuďom integrovať sa do spoločnosti.

Primátorská kvapka krvi
Počas Žilinských dni zdravia sa organizuje aj tradičná Primátorská kvapka krvi. Krv môžete darovať priamo na Námestí Andreja Hlinku alebo v Národnej transfúznej službe v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline 12. aj 13. septembra v čase 8.00 – 14.00 hod. Táto nenahraditeľná tekutina v ľudskom tele je čoraz vzácnejšia a nemocnice avizujú jej stály nedostatok. Potrebná je hlavne pri operáciách, kedy rozhoduje nielen profesionalita lekárskych úkonov, ale aj lieky a krv, ktorá sa nedá laboratórne vyrobiť. Minulý rok prišlo napriek nepriaznivému počasiu darovať krv 185 darcov.

Sprievodné akcie
Súčasťou podujatia budú ukážky prvej pomoci a záchranárskej kynológie, práce záchranárov horskej služby a praktické cvičenia záchrannej zdravotnej služby. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny program – na Námestí Andreja Hlinku vystúpia tanečné a folklórne súbory, štúdiá pilatesu, power jógy, brušných tancov a jumpingu. Deti sa môžu vyšantiť na skákacom hrade so šmykľavkou Na detskom dopravnom ihrisku (Vlčince II) bude prebiehať súťaž na bicykloch a kolobežkách pre materské školy a na Mestskej krytej plavárni sa uskutoční Žilinská plavecká štafeta. Návštevníci môžu využiť zdarma vstup do posilňovne Mozolani Trainings Fitness Club Solinky, kde bude počas obidvoch dní k dispozícii odborný inštruktor.

Jubilejný 10. ročník Žilinských dní zdravia opäť pripomína dôležitosť prevencie a predchádzania civilizačným chorobám a zároveň ponúka občanom možnosť absolvovať množstvo vyšetrení na ochranu ich zdravia. „Zdravie je pre nás všetkých tou najcennejšou hodnotou a preto podporujem toto podujatie, ktoré určite zaujme mnohých Žilinčanov aj ostatných návštevníkov,“ uviedol primátor mesta Žilina Igor Choma.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto – šport, zdravie, vidiek, festival seniorov aj raft

Hoci sa leto pomaly končí, Mesto Žilina so svojimi partnermi pripravilo ďalšie podujatia Žilinského kultúrneho leta 2013, ktoré ponúkajú program pre všetky generácie. Nezabudnite navštíviť medzinárodný festival tvorivosti a fantázie, známy pod názvom Jašidielňa. V centre mesta sa uskutoční futbalový turnaj na piesku – Sever proti Juhu. Spoznajte lepšie svoje zdravie a zdravú alternatívu života na Žilinských dňoch zdravia a darujte krv počas Primátorskej kvapky krvi. Zaplávajte si plaveckú štafetu. Navštívte Deň vidieka Žilinského kraja. Zabávajte sa so seniormi na Festivale seniorov alebo sa vyberte na „raftárske“ preteky Crazy Raft, na ktoré určite dlho nezabudnete!

Jašidielňa – festival tvorivosti a fantázie
4. – 6. september
Jašidielňa je medzinárodný festival tvorivosti a fantázie, ktorý sa koná prvý septembrový týždeň v Žiline. Je to trojdňové stretnutie a vzájomná inšpirácia ľudí s postihnutím, študentov, majstrov tvorivých dielní, umelcov a širokej verejnosti. Krstnou mamou Jašidielne je Soňa Holúbková. Prvý ročník sa uskutočnil už v roku 1990 a organizuje ho nadácia Krajina harmónie, ktorá tiež organizuje festivaly, tvorivé dielne, klubové večery, záujmové krúžky, víkendové stretnutia a výmeny mládeže pre mentálne, zmyslovo, citovo a telesne postihnutých, pre ľudí, ktorí pracujú s postihnutými ľuďmi, pre dobrovoľníkov a širokú verejnosť. www.nkh.sk

Sever proti Juhu alebo Žilinčania sa bavia futbalom
Námestie Andreja Hlinku, 5. – 6. september
V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na piesku, pravidelne počas dvoch dní konajú nonstop futbalové zápasy. Tento rok sa futbalový turnaj uskutoční na piesku. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistroval v jednom z dvoch družstiev – Sever alebo Juh na stránkach www.sport.zilina.sk. Pre víťaza je pripravený putovný pohár.

Žilinské dni zdravia
Námestie Andreja Hlinku, 12. – 13. september
Mottom 10. ročníka Žilinských dní zdravia je „Zdravie, krása a vitalita“. Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku. Počas dvoch dní organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote. Súčasťou podujatia sú bezplatné zdravotné vyšetrenia, napr. meranie krvného tlaku, cholesterolu, meranie očného tlaku, hustoty kostí, hladiny cukru v krvi, analýza ľudského tela, dentálna hygiena a iné. Sprievodným programom sú ukážky rôznych druhov cvičení (aerobik, jóga, tai-chi…), alternatívne spôsoby liečenia chorôb, napr. prostredníctvom pijavice lekárskej. Dozvieme sa viac o canisterapie ako súčasti integrácie handicapovaných ľudí do spoločnosti. Počas podujatia je možné darovať krv.

Primátorská kvapka krvi
Námestie Andreja Hlinku a Národná transfúzna služba, 12. – 13. september, 8.00 – 14.00 hod.
Počas Žilinských dni zdravia sa organizuje aj tradičná Primátorská kvapka krvi. Krv, ako nenahraditeľná tekutina v ľudskom tele, je čoraz vzácnejšia, lebo nemocnice avizujú jej stály nedostatok. Potrebná je hlavne pri operáciách, kedy rozhoduje nielen profesionalita lekárskych úkonov, ale aj lieky a krv, ktorá sa nedá laboratórne vyrobiť. Krv môžete darovať priamo na Námestí Andreja Hlinku alebo v Národnej transfúznej služby v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Minulý rok prišlo napriek nepriaznivému počasiu darovať krv 185 darcov.

Žilinská plavecká štafeta
Mestská krytá plaváreň, 12. – 13. september
Žilinská plavecká štafeta patrí k podujatiam, na ktorom organizátori pripravujú pre účastníkov rôzne benefity v oblasti plávania. Inštruktori plávania napr. poradia a pomôžu odstrániť chyby v plaveckom štýle, zúčastnení si môžu dať bezplatne odmerať plavecký čas, krvný tlak a tuk. Inštruktori oboznámia záujemcov s technikou potápania či s vodným pólom. Podujatie má aj charitatívny rozmer.

Deň vidieka Žilinského kraja
Mariánske námestie, 20. september
Deň vidieka Žilinského kraja sa už tradične spája s ukážkou ľudovoumeleckých remesiel, predajom tradičných regionálnych ľudovoumeleckých predmetov a potravinárskych špecialít zo Žilinského kraja. Súčasťou programu je prezentácia stredných škôl s učebnými predmetmi zameranými na vzdelávanie, poľnohospodárstvo a podporu rozvoja vidieka a premietanie filmov s tematikou rozvoja vidieka a vidieckeho cestovného ruchu. V rámci kultúrneho programu vystúpia viaceré folklórne súbory. www.regionzilina.sk

Festival seniorov
Mariánske námestie, 27. september
Prezentácia tanečných, hudobných a speváckych súborov zo Žiliny a okolia. Festival seniorov je prezentáciou zdravého seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám. Súčasťou festivalu je seniorská veselica. Cieľom festivalu je dať priestor umeleckej tvorivosti a zručnosti seniorov.

Crazy Raft 2013
Vrútky – Strečno, 28. september
Na tieto „raftárske“ preteky sa nezabúda! Usporiadateľ TJ Sokol Žilina organizuje aj tento rok preteky na raftoch na Váhu. Miesto pretekov: Vrútky – Strečno. TJ Sokol Žilina je občianske združenie, ktoré vychováva od roku 1939 mladé športové nádeje. Vyrástlo u nich mnoho majstrov sveta a Európy, ktorí dodnes patria k svetovej špičke. Pod správu TJ Sokol patrí klub karate, kanoistiky, kickboxu, turistov a horolezcov. Predsedom telovýchovnej jednoty je Jaroslav Slučik, ktorý je niekoľko-násobný majster sveta a Európy vo vodnom zjazde, spravuje TJ Sokol a pomáha rozvíjať zázemie pre ďalšie športové nádeje. TJ Sokol stavia na svojich skúsenostiach a môže sa tiež pýšiť svojou odbornosťou v oblasti voľno časových aktivít. www.tjsokol.eu

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto – remeslá, športovanie, hudba aj festival fantázie

Program Žilinského kultúrneho leta 2013 ponúka ďalšie podujatia pre všetky generácie. Priaznivcom dychovky zahrajú Dychové hudby Dubňanka a Senioranka. Modelári predvedú súboj námornej, leteckej a ponorkovej bitky o Atlantik – Bitka o Bastogne. Tradičné ľudové remeslá vám predstavia remeselníci zo Slovenska i zo zahraničia. Všetci nadšenci behu môžu vybehnúť na vrch Dubeň. Hudobnú rozlúčku s letom si vychutnáte na Záverečnej III. V centre mesta sa uskutoční i zavŕšenie turnaja plážovej ligy a futbalový turnaj na piesku. Okrem toho cez Žilinu prejdú Medzinárodné cyklistické preteky – Cena Slovenska a nezabudnite navštíviť medzinárodný festival tvorivosti a fantázie, známy pod názvom Jašidielňa.

Hudobná streda – Dychová hudba Dubňanka
Sad SNP, streda 21. augusta o 16.30 hod.
Tradičnou súčasťou Žilinského kultúrneho leta 2013 sú Hudobné stredy v altánku v Sade SNP, ktoré patria dychovej hudbe. Dychová hudba Dubňanka počas svojej 27 ročnej existencie uskutočnila už množstvo profesionálnych vystúpení. Svojim žánrom sa orientuje na svižnú dychovú hudbu, ale aj populárne skladby, slovenské evergreeny a džez.

Bitka o Atlantik – Bitka o Bastogne
Vodné dielo Žilina, sobota 24. augusta
Navštívte počas víkendu Vodné dielo Žilina, kde sa v rámci tohtoročného Žilinského kultúrneho leta svojou európskou premiérou predstaví už 4. ročník Bitky o Atlantik. Príbeh s novým scenárom Bitky o Bastogne sa začína v sobotu 24. augusta pri priehradnom múre Vodného diela Žilina v čase od 9.00 do 14.00 hod. Bitka má nový scenár, pôjde o námornú, leteckú a ponorkovú bitku s použitím modelov tankov v mierke 1:6, modelov lietadiel a množstva pyrotechnických efektov. Súčasťou podujatia je aj rybársky pretek. Predvedú sa taktiež vodáci zo Žiliny na vodných skútroch, rýchlostných člnoch a vodných lyžiach.

www.randa.sk/ponorkovy-klub

Ľudové umelecké remeslá 2013
Mariánske námestie, 24. – 25. august
Kultúrne podujatie, na ktorom sa prezentujú tradičné ľudové remeslá a remeselníci zo Slovenska i zo zahraničia, ako sú keramikári, drotári, rezbári, kováči, korytári, čipkárky, tkáčky, košikári, kaligrafi, šperkári, sklári, medovnikári, zvonkári, výrobcovia kraslíc, ľudových hudobných nástrojov, sviečok a mnohí iní. Súčasťou je kultúrny program, v ktorom vystupujú folklórne a spevácke súbory. Podujatie organizuje Občianske združenie Tradičné ľudové umelecké remeslá, ktorého činnosť je zameraná na uchovávanie tradičných ľudových remesiel a tradícii, zapájanie do činnosti aktívnych ľudových remeselníkov a vytváranie predpokladov pre rozširovanie ich skúseností a znalostí. Združenie sa podieľa aj na práci s mládežou, seniormi, zdravotne postihnutými a dobrovoľnou účasťou členov na podujatiach, kde sa prezentuje ľudové remeslo formou tvorivých dielní.

www.ludoveremesla.org

Hudobná streda – Dychová hudba Senioranka
Sad SNP, streda 28. augusta o 16.30 hod.
Dychová hudba Senioranka – Chalani ze Žiliny hrá skladby slovenských, českých a moravských autorov, ale má v svojom repertoári aj vlastné skladby a úpravy ľudových piesní. Súbor za svoju krátku dobu trvania s úspechom vystupoval na festivale Trstenská krídlovka, môže sa pochváliť aj vystúpením na festivale v poľskej Jablonke a koncertom v neďalekých kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach.

Beh na Dubeň – 2. ročník
štart v Budatíne pri ZŠ, štvrtok 29. augusta o 10.00 hod.
Druhý ročník behu na Dubeň sa uskutoční s technicky náročnou, ale o to krajšou bežeckou traťou v prírode a krásnymi výhľadmi na mesto Žilina.

www.sport.zilina.sk

Záverečná III.
Mariánske námestie, piatok 30. augusta
Hudobnú rozlúčku s letom si vychutnáte na Záverečnej III, ktorá sa uskutoční na Mariánskom námestí v piatok 30. augusta.

Medzinárodné cyklistické preteky – Cena Slovenska
30. augusta – 1. septembra
Cyklistický spolok Žilina pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu a v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom usporiada v dňoch 30. augusta – 1. septembra tradičné medzinárodné cyklistické podujatie Cena Slovenska, na ktorých sa predstavia zahraničné tímy, slovenské tímy a taktiež juniorská slovenská reprezentácia v štvoretapových pretekoch.

www.zilina.sk/index.php?…

Finále Beachvolejbalovej ligy
Námestie Andreja Hlinku, 31. august – 1. september
Zavŕšenie turnaja plážovej ligy prebehne priamo v centre mesta na Námestí A. Hlinku v sobotu 31. augusta a v nedeľu 1. septembra.

www.sport.zilina.sk

Jašidielňa – festival tvorivosti a fantázie
4. – 6. september
Jašidielňa je medzinárodný festival tvorivosti a fantázie, ktorý sa koná prvý septembrový týždeň v Žiline. Je to trojdňové stretnutie a vzájomná inšpirácia ľudí s postihnutím, študentov, majstrov tvorivých dielní, umelcov a širokej verejnosti. Krstnou mamou Jašidielne je Soňa Holúbková. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1990 a organizuje ho nadácia Krajina harmónie, ktorá tiež organizuje festivaly, tvorivé dielne, klubové večery, záujmové krúžky, víkendové stretnutia a výmeny mládeže pre mentálne, zmyslovo, citovo a telesne postihnutých, pre ľudí, ktorí pracujú s postihnutými ľuďmi, pre dobrovoľníkov a širokú verejnosť.

www.nkh.sk

Sever proti Juhu alebo Žilinčania sa bavia futbalom
Námestie Andreja Hlinku, 4. – 6. september
V roku 2008 prvý raz ožilo centrum mesta futbalom. Odvtedy sa na Námestí Andreja Hlinku na mantinelovom ihrisku s umelou trávou, prípadne na piesku, pravidelne počas dvoch dní konajú nonstop futbalové zápasy. Tento rok sa futbalový turnaj uskutoční na piesku. Podujatia sa môže zúčastniť každý, kto sa zaregistruje v jednom z dvoch družstiev – Sever alebo Juh na stránkach www.sport.zilina.sk. Pre víťaza je pripravený putovný pohár.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto – hudba, cestovanie, stredovek, kone a triatlon

Skutočné aj Žilinské kultúrne leto je v plnom prúde, preto vám do pozornosti dávame ďalšie zaujímavé podujatia. Priaznivcom dychovky zahrajú Dychová hudba Nová Kysučanka a Dychová hudba Fatranka. Cestovateľské kino predstaví chladný a magický Island. Mariánske leto hudobne osvieži Denis Gerhardt trio. Do čias dávno minulých vás zavedie VI. Stredoveký deň. Športové výkony predvedie Garmin Žilinský triatlon a do Žiliny pricvála aj Pony Express.

Hudobná streda – Dychová hudba Nová Kysučanka
Sad SNP, streda 7. augusta o 16.30 hod.
Dychová hudba Nová Kysučanka pôsobí pri Mestskom kultúrnom a športovom stredisku v Kysuckom Novom Meste. Je zložená z prevažne mladých členov – absolventov umeleckej školy. Kapelníkom je Štefan Zábojník, jeho dcéra Norika spieva. Syn speváčky Aleny Ďuriakovej Tibor hrá na trubku, Karol Kašík tiež spieva. V kapele hrajú traja bratia Franekovci a dve ženy, ktoré hrajú na dychové nástroje. Kapela dosahuje vysokú úroveň, získava úspechy vonku a je obľúbená nielen kysuckými poslucháčmi.

Cestovateľské kino – Island
Mariánske námestie, piatok 9. augusta o 20.30 hod.
Príďte sa v piatok pozrieť na Mariánske námestie, kde sa vám v rámci Cestovateľského kina predstaví Island, neobyčajná krajina ohňa, ľadu a vetra, krajina gejzírov a ľadovcov, ktorá si Vás určite získa.

Mariánske leto – Denis Gerhardt trio
Mariánske námestie, sobota 10. augusta o 19.30 hod.
Viac informácií o hudobnej skupine Denis Gerhardt trio nájdete na webovej stránke:

www.denisgerhardt.com/trio/

Hudobná streda – Dychová hudba Fatranka
Sad SNP, streda 14. augusta o 16.30 hod.
Počas svojej existencie sa DH Fatranka podieľala na propagácii a rozvoji dychovej hudby v regióne severného Slovenska i mimo neho. Svojou umeleckou úrovňou sa zaradila medzi popredné orchestre tejto kategórie v rámci Slovenska. Túto skutočnosť dokumentujú ohlasy a ocenenia na rôznych spoločenských podujatiach, ale aj hodnotenia odborných porôt na súťažiach a festivaloch doma i v zahraničí.

www.fatranka.orchesterpb.sk

VI. Stredoveký deň
*Mariánske námestie, piatok 16. augusta od 12.00 hod. *
Mesto Žilina a Občianske združenie Facta non verba srdečne pozývajú priaznivcov čias dávno minulých na VI. Stredoveký deň, ktorý sa bude konať pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu na Mariánskom námestí v piatok 16. augusta od 12.00 hod. Tešiť sa môžete na stredoveké bitky, šerm, mučenie, upálenie bosorky, ohňovú show, zemný ohňostroj, stredovekú módnu prehliadku, tanec a na ďalšie ukážky spôsobu života v stredoveku. Podujatie zakončí rockový koncert skupiny Arzén. Generálnym partnerom Stredovekého dňa je spoločnosť Kia Motors Slovakia s.r.o. Tohtoročný Stredoveký deň je venovaný obdobiu konca stredoveku, kedy mesto Žilina prežívalo neľahké časy a obyvatelia čelili mnohým nástrahám.

www.stredovekyden.sk

Garmin Žilinský triatlon
Vodné dielo Žilina, sobota 17. a nedeľa 18. augusta
Pätnásty ročník triatlonových pretekov na Vodnom diele Žilina sa uskutoční v tradičnom termíne 17. a 18. augusta 2013. Hlavnou novinkou 15. ročníka sú preteky v kros triatlone, ktoré sa v Žiline uskutočnia po prvýkrát. Preteky v kross triatlone, ktoré budú aj Majstrovstvami SR pre Age Group, sú naplánované na nedeľu 18. augusta 2013.

www.zilinskytriatlon.nereus.sk

Pony Express
Mariánske námestie, nedeľa 18. augusta Jazda Pony Expressu sa organizuje každoročne na počesť historického Pony Express, ktorého jazdci na koňoch prepravovali poštové zásielky na území USA od apríla 1860 zo St. Joseph v Missouri do Sacramenta v Kalifornii na trase dlhej viac ako 3000 míľ. História Pony Expressu v Európe sa začala písať v r. 1985, kedy sa pod názvom Československý Pony Express uskutočnila prvýkrát preprava pošty na jednom úseku v rámci dnešnej Českej republiky. V Európe dnes trasa jazdy presahuje 3000 km, prechádza štátmi Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko a Holandsko, pričom smer jazdy sa každoročne mení a jazdci celú trasu absolvujú bez prerušenia zhruba za 9 dní. V rámci Žilinského kultúrneho leta aj tento rok budeme svedkami slávnostného odovzdávania pošty a zriadenia poštového úradu na Mariánskom námestí aj so sprievodným programom.

www.ponyexpress.sk

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Stredoveký deň už po šiestykrát vráti Žilinu do dávnej minulosti

Mesto Žilina a Občianske združenie Facta non verba srdečne pozývajú priaznivcov čias dávno minulých na VI. Stredoveký deň, ktorý sa bude konať pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu na Mariánskom námestí v piatok 16. augusta od 12.00 hod. Tešiť sa môžete na stredoveké bitky, šerm, mučenie, upálenie bosorky, ohňovú show, zemný ohňostroj, stredovekú módnu prehliadku, tanec a na ďalšie ukážky spôsobu života v stredoveku. Podujatie zakončí rockový koncert skupiny Arzén. Generálnym partnerom Stredovekého dňa je spoločnosť Kia Motors Slovakia s.r.o. Tohtoročný Stredoveký deň je venovaný obdobiu konca stredoveku, kedy mesto Žilina prežívalo neľahké časy a obyvatelia čelili mnohým nástrahám.

„Vždy ma zaujímalo, ako naši predchodcovia – starí Žilinci prežívali svoj každodenný život v našom starobylom meste. Žilina sa opäť vráti do čias stredoveku aj vďaka tomu, že Mariánske námestie a okolité uličky si zachovali svoju stredovekú podobu – ako jedno z mála slovenských miest, čo len umocní dojem tohto podujatia, bohatého na program a neopakovateľné zážitky,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.

Hlavný program Stredovekého dňa

 • 12.00 otvorenie – Miro Kasprzyk
 • 12.20 rozprávka O kohútikovi a sliepočke
 • 13.05 Sokoliari Aquila
 • 13.30 CAMPANA BATUDACA – bubeníci – Nitra
 • 13.50 rozprávka Anička Bezruk
 • 14.35 slávnostný sprievod od Radnice mesta Žilina, slávnostné zahájenie Stredovekého dňa primátorom mesta Žilina Igorom Chomom
 • 14.55 prvá stredoveká bitka
 • 15.20 Sokoliari Aquila
 • 15.45 Hereditas Patrum – stredoveká móda a tanec
 • 16.05 ivadielko – Príbehy z mučiarne
 • 16.25 sokoliarstvo Kanát
 • 17.10 šermiarske vystúpenie
 • 17.30 Divadielko – Upálenie bosorky
 • 17.50 druhá stredoveká bitka
 • 18.20 3 T – Improvizácia v minulosti
 • 19.00 ukážky historického šermu
 • 20.00 veľká stredoveká bitka
 • 20.40 Taurus Ater a ukážky stredovekej tortúry
 • 21.10 Vir Fortis – ohňová show
 • 21.30 Eiwhana – ohňová show
 • 21.50 Black Fire – ohňová show s fakírom
 • 22.15 sprievod a záverečný zemný ohňostroj
 • 22.25 Arzén – rockový koncert
 • 23.00 ukončenie programu

Uvedené časové údaje sú orientačné. Zmena programu vyhradená. Večerné predstavenie od 21.00 hod. od 16 rokov.

Sprievodný program Stredovekého dňa Okrem programu na hlavnom a pod hlavným pódiom sa na Mariánskom námestí bude odohrávať bohatý program – šašo Miro Kasprzyk, fotenie s dravcami, obliekanie do brnenia, streľba z luku, stredoveká kuchyňa, stredoveká hygiena a veľa ďalšieho. Môžete si pozrieť aj scénky O troch grošoch, O pampúšikovi, O červenej čiapočke, O princeznej na hrášku. Na námestie zavíta i stredoveký holič, veštica, artisti na chodúľoch, nemecký zubár, príde i slávna Bátorička z Čachtíc, Omar z Trenčína a rôzni stredovekí hudobníci. Bude i maľovanie na tvár. Konať sa bude aj stredoveký jarmok a budete môcť ochutnať i stredoveké jedlá.

„Vďaka patrí všetkým tým, ktorými mi pomáhali a pomáhajú s organizáciou. Mimoriadna vďaka patrí mestu Žilina, ktoré akceptovalo túto myšlienku a prijalo ju za svoju a ktoré sa stalo i hlavným garantom akcie. Dúfam, že návštevníci prepáčia drobné chybičky na kráse, ktoré sa budeme snažiť obmedzovať,“ hovorí Marián Mrva, autor myšlienky a organizátor podujatia.

Predošlé ročníky Stredovekého dňa Autor myšlienky a organizátor podujatia Stredovekého dňa Marián Mrva sa od začiatku usiluje spojiť zábavnú formu ukážky stredovekého života s konkrétnou historickou udalosťou, ktorá sa v Žiline v stredoveku udiala. Prvý ročník sa v roku 2008 sústredil na ukážky zo života stredovekého mesta, druhý ročník pripomenul vypálenie Žiliny ozbrojencami lúpežných rytierov Jána a Rafaela Podmanických, tretí ročník bol zameraný na pôsobenie templárov v okolí Žiliny, štvrtý ročník bol venovaný 690. výročiu udelenia výsad mestu Žilina a piaty Stredoveký deň priblížil významné 700. výročie prvej písomnej zmienky o Žiline ako o meste.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Európsky pohár silných mužov 2013

Mesto Žilina a Slovenská asociácia silných mužov pozývajú všetkých na 5. ročník Európskeho pohára silných mužov, ktorý sa uskutoční na Námestí Andreja Hlinku v piatok 2. augusta o 14.00 hod. Európsky pohár silných mužov, ktorého generálnym partnerom je spoločnosť Kia Motors Slovakia s.r.o., je súčasťou Žilinského kultúrneho leta 2013.

Najsilnejších mužov Európy zo Slovenska, Česka, Ukrajiny, Srbska, Poľska a Bosny a Hercegoviny uvidíte súťažiť v dvíhaní áut a betónových gúľ, nosení slovanského meča a iných súťaží. Pre divákov je pripravený aj sprievodný program.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Deň európskej kultúry 2013 – festival partnerských miest Žiliny

Deň európskej kultúry – festival partnerských miest Žiliny predstaví kultúru a umenie viacerých partnerských miest mesta Žilina na Mariánskom námestí v piatok 2. augusta. Záujemcovia môžu tiež ochutnať rozličné kulinárske špeciality z partnerských miest. Súčasne s festivalom sa budú konať aj Dni poľskej kultúry.

5. medzinárodný festival predstaví kultúru a umenie viacerých partnerských miest mesta Žilina, medzi ktoré patria Mestská časť Praha 15, Plzeň, Frýdek-Místek (Česko), Bielsko-Biala (Poľsko) a Kikinda (Srbsko). Deň európskej kultúry sa uskutoční na Mariánskom námestí v piatok 2. augusta od 14.30 hod. Partnerské mestá prispeli do programu vystúpeniami skupín, ktoré do Žiliny prinesú hudbu z bližších aj vzdialenejších končín.

Program:
- 14.30 hod. goralská skupina z Turnie (Stara Bystra – Poľsko)
- 15.30 hod. otvorenie Dňa európskej kultúry za účasti delegácií z partnerských miest Žiliny
- 16.15 hod. Rangers (Praha 15 – Česko)
- 17.30 hod. The Tamboura Band (Kikinda – Srbsko)
- 18.30 hod. Kamuflaż (Bielsko-Biala – Poľsko)
- 20.00 hod. Jazz Quintet (Plzeň – Česko)

Partnerský bufet
Rozličné kulinárske špeciality z partnerských miest môžete ochutnať v stánkoch na Mariánskom námestí od 15.00 hod. až do zjedenia všetkých zásob.

Dni poľskej kultúry – Pierogowanie v Žiline
Mesto Žilina v spolupráci s Občianskym združením Polonus pozýva všetkých aj na Dni poľskej kultúry. Na Mariánskom námestí vystúpia dve skupiny z Poľska: goralská skupina z Turnie (Stara Bystra) a Kamuflaż (Bielsko-Biala). K tomu patrí i Pierogowanie – ochutnávka rôznych druhov poľských pirohov. V sobotu 3.augusta môžete bližšie spoznať poľskú kultúru a besedovať o zložitostiach a prepojeniach poľského a slovenského jazyka. Prebehne aj prezentácia poľských knižníc (knižných fondov v Žilinskom kraji) a krst internetovej podstránky www.polskekniznice.sk.

Viac nájdete v článku: www.zilina.sk/index.php?….

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto – európska kultúra, kuchyňa. siláci a hŕba filmov

Žilinské kultúrne leto 2013 ponúka ďalšie zaujímavé podujatia, medzi ktoré nepochybne patria Deň európskej kultúry spojený s Dňami poľskej kultúry a tiež Európsky pohár silných mužov. Toto všetko pre vás pripravilo Mesto Žilina so svojimi partnermi na piatok 2. augusta. Okrem toho Letné kino na Stanici premietne film 2010: Druhá vesmírna odysea a koncertovať príde Julia Holter (Us, Domino).

Už zajtra začína Festival súčasného a tanečného divadla KioSK
KioSK predstaví po šiestykrát to najlepšie z nového slovenského divadla a tanca v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie od štvrtka 25. do nedele 28. júla. Hlavný program ponúkne osem aktuálnych produkcií slovenských umelcov pôsobiacich doma i v zahraničí. Sprievodný program tvoria workshopy, filmové projekcie, ranné diskusné fóra, seminár o dramaturgii, ale aj krátke improvizácie k predstaveniam, večerné „párty“ či sobotný Malý trh. Na záver festivalu bude po tretíkrát udelené ocenenie „Počin” [„Poučn”] za prácu so svetlom. Viac na www.kioskfestival.sk.

Víkend kultových filmov – Bažant Kinematograf 2013
Jedenásty ročník Bažant Kinematografu prináša novinky, ale aj kultové filmy minulých rokov a slovenské, krátke a zábavné predfilmy od významných slovenských tvorcov, ktoré patria do Zlatého fondu slovenskej kinematografie. V Žiline sa Bažant Kinematograf predstaví na Mariánskom námestí od piatku 26. do pondelka 29. júla so začiatkom premietania o 21.30 hod. s filmami: Polski film, Viditeľný svet, U mě dobrý, Lóve. Viac na www.kinematograf.sk.

Deň európskej kultúry – Festival partnerských miest Žiliny
5. medzinárodný festival predstaví kultúru a umenie viacerých partnerských miest mesta Žilina, medzi ktoré patria Mestská časť Praha 15, Plzeň, Frýdek-Místek (Česko), Bielsko-Biala (Poľsko) a Kikinda (Srbsko). Deň európskej kultúry sa uskutoční na Mariánskom námestí v piatok 2. augusta od 14.30 hod. Partnerské mestá prispeli do programu vystúpeniami skupín, ktoré do Žiliny prinesú hudbu z bližších aj vzdialenejších končín. Rozličné kulinárske špeciality z partnerských miest môžete ochutnať v stánkoch Partnerského bufetu na Mariánskom námestí od 15.00 hod. až do zjedenia všetkých zásob.

Dni poľskej kultúry – Pierogowanie v Žiline
Mesto Žilina v spolupráci s Občianskym združením Polonus pozýva všetkých aj na Dni poľskej kultúry. Na Mariánskom námestí v piatok 2. augusta vystúpia dve skupiny z Poľska: goralská skupina z Turnie (Stara Bystra) a Kamuflaż (Bielsko-Biala). K tomu patrí i Pierogowanie – ochutnávka rôznych druhov poľských pirohov. Viac nájdete v článku: http://www.zilina.sk/index.php?….

Európsky pohár silných mužov
Najsilnejších mužov Európy zo Slovenska, Česka, Ukrajiny, Srbska, Poľska a Bosny a Hercegoviny uvidíte súťažiť v dvíhaní áut a betónových gúľ, nosení slovanského meča a iných súťaží – na Námestí Andreja Hlinku v piatok 2. augusta o 14.00 hod. Pre divákov je pripravený aj sprievodný program. Generálny partner podujatia je Kia Motors Slovakia.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto – dychovka, KioSK aj Bažant kinematograf

V rámci Žilinského kultúrneho leta 2013 prebieha na Mariánskom námestí až do piatku 19. júla Sochárske sympózium. Na Hudobných stredách sa predstavia Dychová hudba Fatranka a Dychová hudba Dubňanka. Letné kino na Stanici ponúka film Mad Max 2: The Road Warrior. Môžete navštíviť aj Festival súčasného a tanečného divadla KioSK a na Mariánske námestie príde Bažant kinematograf so zaujímavými filmami.

Sochárske sympózium – stále prebieha
Témou tohtoročného Sochárskeho sympózia je „Drevo vo verejnom priestore“. Svoje umenie a zručnosť na Mariánskom námestí až do piatku 19. júla prezentujú sochári: Mgr. art. Michal Hanula, Ing. Ľubomír Žila, Bc. Jozef Vacula a Daniela Lašútová. Výsledkom ich tvorenia budú krásne vytvarované drevené lavičky určené pre práve rozširovaný Sad na Studničkách. Hlavný partner tohto podujatia je Kia Motors Slovakia s.r.o.

Hudobné stredy
Dychová hudba Fatranka
V rámci tejto Hudobnej stredy sa 17. júla o 16.30 hod. v Sade SNP predstaví Dychová hudba Fatranka, ktorá sa v tomto roku dožíva 25 rokov od svojho založenia. DH Fatranka nie je len o „klasických" piesňach v štýle polky a valčíku, ale prezentuje sa aj modernejšími úpravami skladieb, s priklonením sa k sólovým skladbám pre rôzne dychové nástroje. Samozrejme DH Fatranka nezabúda ani na staršiu generáciu, ktorej vždy patrí väčšia časť repertoáru obsahujúceho večne zelené evergreeny.

Dychová hudba Dubňanka
Počas ďalšej Hudobnej stredy sa 24. júla o 16.30 hod. v Sade SNP predstaví Dychová hudba Dubňanka, ktorá za svojej 27 ročnej existencie uskutočnila množstvo kvalitných profesionálnych vystúpení. Žánrovo sa orientuje na svižnú dychovú hudbu, ale aj populárne skladby, slovenské evergreeny a tradičný jazz.

Letné kino na Stanici – film Mad Max 2: The Road Warrior
Film od režiséra Georgea Millera môžete vidieť na Stanici Žilina-Záriečie v utorok 23. júla o 21.00 hod. Dych berúci postapokalyptický „akčňák”, kde všadeprítomný prach cítiť až vo vlastných ústach. V post civilizovanej austrálskej púšti sa cynický tulák na úteku pred banditami dá naverbovať samostatnou kolóniou vlastniacou ropný vrt. Druhý (a najlepší) diel trilógie o šialenom Maxovi, hrdinovi púštneho sveta, v ktorom je najcennejšou surovinou ropa. Ani v jednej časti kultovej série nie je dej tým najdôležitejším. To najšialenejšie, čo na vás čaká a prečo sa Max stal kultom, je surovosť, extravagancia a šialenstvo. Film poprepájal všetky béčkové žánre (horor, akcia, postapokalypsa, porno), ale aj gendrovo ladené filmy a zlepil ich do absolútnej postmodernej pocty púšti, autám, kamiónom, benzínu, drsne oblečeným maníkom, čiže všetkého, čomu sa uvedomelý občan vyhne oblúkom. Viac na www.stanica.sk/…1/mad-max-2/.

Festival súčasného a tanečného divadla KioSK predstaví po šiestykrát to najlepšie z nového slovenského divadla a tanca
Festival nového slovenského divadla a tanca KioSK 2013 opäť rozvíri divadelné prázdniny vo vrchole letnej sezóny. Šiesty ročník sa uskutoční v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie od štvrtka 25. do nedele 28. júla. Hlavný program ponúkne osem aktuálnych produkcií slovenských umelcov pôsobiacich doma i v zahraničí. Sprievodný program tvoria workshopy, filmové projekcie, ranné diskusné fóra, seminár o dramaturgii, ale aj krátke improvizácie k predstaveniam, večerné „párty“ či sobotný Malý trh. Na záver festivalu bude po tretíkrát udelené ocenenie „Počin” [„Poučn”] za prácu so svetlom.
Viac na www.kioskfestival.sk.

Bažant kinematograf 2013
Jedenásty ročník Bažant Kinematograf úspešne začal 21. júna na MFF Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Autobusy cestujú po Slovensku a divákom v 36 mestách prinášajú novinky, ale aj kultové filmy minulých rokov a slovenské, krátke a zábavné predfilmy od významných slovenských tvorcov, ktoré patria do Zlatého fondu slovenskej kinematografie. V Žiline sa Bažant kinematograf predstaví na Mariánskom námestí od piatku 26. do pondelka 29. júla so začiatkom premietania o 21.30 hod. s filmami:

 • piatok 26. júl – Polski film
 • sobota 27. júl – Viditeľný svet
 • nedeľa 28. júl – U mě dobrý
 • pondelok 29. júl – Lóve

Viac na www.kinematograf.sk.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Žilinské kultúrne leto pokračuje – hudba, bicykle, film aj drevo

Žilina 10. 7. 2013 – Žilinské kultúrne leto 2013 pokračuje ďalšími zaujímavými podujatiami. Najbližšie sa môžete tešiť na Hudobnú stredu s Dychovou hudbou Nová Kysučanka, na koncert modernej rockovej kapely WaddA, na súťaž jazdcov BMX a MTB scény – Žilina Bike Contest 2013, na film Pehavý Max a strašidlá od Juraja Jakubiska a nepremeškajte jedinečné Sochárske sympózium – Drevo vo verejnom priestore priamo uprostred Mariánskeho námestia.

Dychová hudba Nová Kysučanka
V rámci tejto Hudobnej stredy sa 10. júla o 16.30 hod. v Sade SNP predstaví Dychová hudba Nová Kysučanka, ktorá pôsobí pri Mestskom kultúrnom a športovom stredisku v Kysuckom Novom Meste.

Koncert kapely WaddA
Súčasťou Mariánskeho leta bude koncert modernej rockovej kapely WaddA, ktorý sa uskutoční na Mariánskom námestí v sobotu 13. júla o 19.30 hod. WaddA je moderno-rocková kapela zo Žiliny, ktorá vznikla koncom roku 2005. Svoj debutový album s názvom „Včera deň sa zrazu zbláznil“ vydala v roku 2010. Kapela hráva každoročne na festivaloch a v kluboch po celom Slovensku, ale aj v susednom Česku. Za zmienku stojí aj to, že v roku 2011 sa kapela stala jedným z krstných otcov nového CD kapely Desmod.

Žilina Bike Contest 2013
Predstavenie jazdcov sa uskutoční v sobotu 13. júla od 10.30 hod na žilinskom skateparku pri Vodnom diele Žilina. Akcia je zameraná na podporu freestyle BMX a MTB scény na Slovensku. Utuženie vzťahov medzi slovenskými jazdcami, porovnanie síl a vzájomné sa vyburcovanie k lepším výkonom v príjemnej atmosfére v jednom z najlepších skateparkov v rámci Slovenskej Republiky. Je tu možnosť jazdiť Parkovým aj Streetovým štýlom, každý jazdec si dokáže nájsť to svoje, čo sa mu jazdí najlepšie. V parku sa nachádza aj prenosný rail, ktorý sa môže pred každou jazdou upraviť podľa potreby.

Film Pehavý Max a strašidlá od Juraja Jakubiska
Letné kino na Stanici Žilina-Záriečie premietne tento film v utorok 16. júla o 21.00 hod. Paródia na frankensteinovské príbehy, ktorá oživuje všetko, čo jej stojí v ceste – od mŕtveho Draculu, zamurovanú Bielu pani, cez našu fantáziu, až po detstvo každého poctivého hipstera. Pre Juraja Jakubiska bol Pehavý Max skúškou komerčného hororového žánru, samozrejme poňatého veľmi svojsky.

Sochárske sympózium – Drevo vo verejnom priestore
Pozývame všetkých aj na 6. ročník Sochárskeho sympózia, ktoré sa uskutoční od pondelka 15. júla do piatku 19. júla na Mariánskom námestí. Hlavnou témou je „Drevo vo verejnom priestore“. Svoje umenie a zručnosť budú prezentovať sochári: Mgr. art. Michal Hanula, Ing. Ľubomír Žila, Bc. Jozef Vacula a Daniela Lašútová. Hlavný partner tohto podujatia je Kia Motors Slovakia s.r.o.

**Žilinské kultúrne leto 2013 bude prebiehať počas mesiacov júl, august a september. Bohatý program pre všetky generácie pripravilo Mesto Žilina v spolupráci so svojimi partnermi. Všetky informácie, program a fotogalériu nájdete na: www.kulturneleto.eu. **

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


KioSK predstaví po šiestykrát to najlepšie z nového slovenského divadla a tanca

25. – 28. júla 2013, Stanica Žilina-Záriečie
 
Festival nového slovenského divadla a tanca KioSK 2013 opäť rozvíri divadelné prázdniny vo vrchole letnej sezóny. Šiesty ročník sa uskutoční v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie v termíne 25. – 28. júla 2013. Hlavný program ponúkne osem aktuálnych produkcií slovenských umelcov pôsobiacich doma i v zahraničí. Sprievodný program tvoria workshopy, filmové projekcie, ranné diskusné fóra, seminár o dramaturgii, ale aj krátke improvizácie k predstaveniam, večerné párty či sobotný Malý trh. Na záver festivalu bude po tretíkrát udelené ocenenie „Počin” [„Poučn”] za prácu so svetlom.

V hlavnom programe ponúkne KioSK predstavenia rôznorodých žánrov od pohybovo-vizuálnej, či hudobnej performance, cez dokumentárne divadlo, súčasnú operu až po výtvarné divadlo. Na KioSku 2013 diváci opäť uvidia kultové divadlo SkRAT, tanečníkov a performerov Jara Viňarského, Petra Šavela a Slávu Daubnerovú, divadlo Non.Garde, či tandem hudobníkov a divadelníkov Mareka Piačeka a Stanislava Beňačku. Novým menom tohto ročníka je Divadlo D´EPOG z Brna s najnovšou inscenáciou 121 v réžii Lucie Repašskej.

„Práve posledne menovaná inscenácia bola inšpiráciou pre podtitul festivalu „No dramaturgy, no responsibility?“. Šiesty ročník sa bude venovať práve otázke dramaturgie v súčasnom slovenskom nezávislom divadle a tanci,“ hovorí Martina Filinová, riaditeľka a dramaturgička festivalu. „Táto problematiky je v prostredí slovenskej divadelnej scény veľmi živá a aktuálna, okrem KioSKu bola kľúčovou témou aj na festivale Nová dráma. KioSK sa chce zamerať predovšetkým na nezávislú scénu a najmä na problém dramaturgie v nových divadelných formách,“ dodáva Filinová.

KioSK 2013 sa zameral aj na detského diváka – batoľatám je určené interaktívne predstavenie AKVAbatoláRIUM v podaní Bábkového divadla na Rázcestí a starším deťom tanečno-divadelné predstavenie Hodně malá čarodejnice Tanečního studia light z Prahy.

Pre akčnejších návštevníkov sú v týždni pred festivalom pripravené intenzívne tvorivé workshopy. V divadelno-pohybovej dielni s názvom Rozhýbať sa k výrazu, rozhýbať sa k významu ponúknu tanečníci a performeri Zuzana Burianová a Peter Šavel a klavirista Kamil Mihalov nové postupy pri tvorbe javiskového výrazu, významu či emócie prostredníctvom tela a pohybu. Workshop Video Mapping pod vedením talianskeho lektora Lucu Pulvirentiho sľubuje preskúmanie „priestoru a času“ prostredníctvom nového spektra možností, ktoré prinášajú videomappingové projekcie a klasické divadelné technológie.

Detailný program prehliadky a ďalšie potrebné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kioskfestival.sk. Podujatie je zaradené do programu Žilinského kultúrneho leta.

Partneri festivalu: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nadácia SPP a Mesto Žilina

Bližšie informácie: Martina Filinová, martina@stanica.sk, 00420 776 319 505, 0907 497 481


Žilinské kultúrne leto pokračuje – hudba, bicykle, film aj drevo

Žilina 10. 7. 2013 – Žilinské kultúrne leto 2013 pokračuje ďalšími zaujímavými podujatiami. Najbližšie sa môžete tešiť na Hudobnú stredu s Dychovou hudbou Nová Kysučanka, na koncert modernej rockovej kapely WaddA, na súťaž jazdcov BMX a MTB scény – Žilina Bike Contest 2013, na film Pehavý Max a strašidlá od Juraja Jakubiska a nepremeškajte jedinečné Sochárske sympózium – Drevo vo verejnom priestore priamo uprostred Mariánskeho námestia.

Dychová hudba Nová Kysučanka
V rámci tejto Hudobnej stredy sa 10. júla o 16.30 hod. v Sade SNP predstaví Dychová hudba Nová Kysučanka, ktorá pôsobí pri Mestskom kultúrnom a športovom stredisku v Kysuckom Novom Meste.

Koncert kapely WaddA
Súčasťou Mariánskeho leta bude koncert modernej rockovej kapely WaddA, ktorý sa uskutoční na Mariánskom námestí v sobotu 13. júla o 19.30 hod. WaddA je moderno-rocková kapela zo Žiliny, ktorá vznikla koncom roku 2005. Svoj debutový album s názvom „Včera deň sa zrazu zbláznil“ vydala v roku 2010. Kapela hráva každoročne na festivaloch a v kluboch po celom Slovensku, ale aj v susednom Česku. Za zmienku stojí aj to, že v roku 2011 sa kapela stala jedným z krstných otcov nového CD kapely Desmod.

Žilina Bike Contest 2013
Predstavenie jazdcov sa uskutoční v sobotu 13. júla od 10.30 hod na žilinskom skateparku pri Vodnom diele Žilina. Akcia je zameraná na podporu freestyle BMX a MTB scény na Slovensku. Utuženie vzťahov medzi slovenskými jazdcami, porovnanie síl a vzájomné sa vyburcovanie k lepším výkonom v príjemnej atmosfére v jednom z najlepších skateparkov v rámci Slovenskej Republiky. Je tu možnosť jazdiť Parkovým aj Streetovým štýlom, každý jazdec si dokáže nájsť to svoje, čo sa mu jazdí najlepšie. V parku sa nachádza aj prenosný rail, ktorý sa môže pred každou jazdou upraviť podľa potreby.

Film Pehavý Max a strašidlá od Juraja Jakubiska
Letné kino na Stanici Žilina-Záriečie premietne tento film v utorok 16. júla o 21.00 hod. Paródia na frankensteinovské príbehy, ktorá oživuje všetko, čo jej stojí v ceste – od mŕtveho Draculu, zamurovanú Bielu pani, cez našu fantáziu, až po detstvo každého poctivého hipstera. Pre Juraja Jakubiska bol Pehavý Max skúškou komerčného hororového žánru, samozrejme poňatého veľmi svojsky.

Sochárske sympózium – Drevo vo verejnom priestore
Pozývame všetkých aj na 6. ročník Sochárskeho sympózia, ktoré sa uskutoční od pondelka 15. júla do piatku 19. júla na Mariánskom námestí. Hlavnou témou je „Drevo vo verejnom priestore“. Svoje umenie a zručnosť budú prezentovať sochári: Mgr. art. Michal Hanula, Ing. Ľubomír Žila, Bc. Jozef Vacula a Daniela Lašútová. Hlavný partner tohto podujatia je Kia Motors Slovakia s.r.o.

**Žilinské kultúrne leto 2013 bude prebiehať počas mesiacov júl, august a september. Bohatý program pre všetky generácie pripravilo Mesto Žilina v spolupráci so svojimi partnermi. Všetky informácie, program a fotogalériu nájdete na: www.kulturneleto.eu. **

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta


Drevo opäť ožije na Mariánskom námestí

Žilina 11. 7. 2013 – **Mesto Žilina aj v tomto roku pripravilo pre priaznivcov rezbárskeho umenia Sochárske sympózium, ktoré sa bude konať na Mariánskom námestí od pondelka 15. júla do piatku 19. júla. Svoje umenie a zručnosť predstavia umelci: Mgr. art. Michal Hanula, Ing. Ľubomír Žila, Bc. Jozef Vacula a Daniela Lašútová, ktorí sa zamerajú na tému „Drevo vo verejnom priestore“. Hlavným partnerom 6. ročníka Sochárskeho sympózia je Kia Motors Slovakia s.r.o. **

„Už tradičné Sochárske sympózium v Žiline je výnimočné tým, že verejnosť môže na vlastné oči vidieť, ako zo surového dreva vznikajú umelecké diela. Určite mi dáte za pravdu, že práca s drevom je naozaj krásna. Sám sa teším na to, že počas tohto podujatia bude drevo rozvoniavať priamo na Mariánskom námestí, takže to bude stáť za to, prísť sa pozrieť na toto podujatie, ktoré pre všetkých záujemcov pripravilo Mesto Žilina s hlavným partnerom podujatia Kia Motors Slovakia,“ pozýva všetkých primátor mesta Žilina Igor Choma.

„Spoločnosť Kia Motors Slovakia pôsobí v žilinskom regióne už takmer jedno desaťročie. Preto je pre nás podpora kultúrnych aktivít v meste Žilina a jeho okolí jednou z priorít spoločenskej zodpovednosti. Priaznivci rezbárskeho umenia budú môcť na Sochárskom sympóziu pozorovať umelcov priamo pri tvorivej činnosti a zistiť, aké množstvo úsilia si práca s drevom vyžaduje. Veríme, že pre mnohých divákov to bude zaujímavý estetický zážitok,“ povedal Kyo-Man Song, viceprezident útvaru Administratíva spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Vytvorené umelecké diela budú aj po skončení sympózia skrášľovať naše mesto, keďže aj v tomto roku Mesto plánuje umiestniť diela na také miesta, kde budú prirodzenou súčasťou oddychových zón. Veríme, že sa nestanú len ich estetickou súčasťou, ale budú aj vhodnou inšpiráciou pre budúce generácie rezbárov.

PhDr. Pavol Čorba
hovorca mesta